Šiais laikais žodis katalizatorius nėra naujiena, apie ją vairuotojai žino tarsi kaip detalę kurios automobiliui nereikia ir kurią pridavus į metalo supirktuvę galima gauti pinigų. Šiame straipsnyje pakalbėsime apie katalizatoriaus naudą ne tik priduodant jį į supirktuvę, bet ir naudą gamtai ir apie jo originaliai numatytą funkciją automobiliuose. Šiuo metu TA apžiūrų centre mėginama kovoti su automobilių turguje parduodamų automobilių katalizatorių pjovimu ir prašoma registruojant pirmą kartą automobilį kad katalizatorius būtų vietoje. Sistema nėra tobula, o ir patikrinti sudėtinga ar jis ten tikrai yra ir yra tokių pakaitalų kurie atrodo identiškai katalizatoriui, tad iš esmės kol kas tobulo sprendimo ar išeities šioje vietoje nėra.
Katalizatorius, ką jis daro ir kam reikalingas?
Katalizatorius yra išmetimo sistemos dalis kurios paskirtis yra sumažinti kenksmingų dalelių kiekį išmetamosiose dujose. Dažniausiai katalizatorius randasi priekinėje automobilio dalyje po bėgiu svirtimi, kartais katalizatorius montuojamas tiesiai prie radiatoriaus, pradžioje, tiesiai po išmetimo kolektoriaus. Galingesniems varikliams montuojami net du katalizatoriai. Paprastai katalizatorius yra sudarytas iš dviejų elementų, katalizatoriai būna metaliniai, patvaresni ir keramikiniai. Keramikiniai katalizatoriai yra mažiau atsparūs smūgiams, viduje katalizatoriaus esanti keramika nuo smūgio gali skilti ir sutrupėti – tokį katalizatorių reikėtų keisti nauju.
Kad būtų aiškiai kaip atrodo katalizatorius ir kurioje automobilio vietoje jis randasi, pateikiame katalizatoriaus foto ir katalizatoriaus veikimo principinė schema bei kurioje automobilio dalyje jis randasi.
Katalizatorius – pliusai ir minusai
Gerai yra tai, kad automobilis kuris turi katalizatorių tausoja gamtą ir kiekvieno iš mūsų sveikatą. Patogu ir gerai yra taip pat tai, kad katalizatorius nereikalauja jokios techninės priežiūros ir veikia maždaug 100 000 kilometrų. Nepatogu yra tai katalizatorių reikia keisti nes jo tarpeliai užsikiša, paprastai tai nutinka dėl prasto kuro, netvarkingos automobilio degimo sistemos ar per riebaus kuro mišinį, o didžiausia bėda ta kad katalizatorius – naujas pagal modelį ar universalus – kainuoja tikrai daug pinigų nes turi retų ir brangių metalų tokių kaip paladis, platina ir rodis. Bet pasirodo, kad seną katalizatorių galima atnaujinti bei praplauti. Minusas katalizatoriaus yra tas, kad automobilyje su katalizatoriumi iki 5% padidėja kuro sąnaudos.
Kaip žinoti kada reikia keisti katalizatorių?
Paprastai yra keli būdai nustatymui reikia keisti katalizatorių ar ne. Pirmas būdas, paprastai pastebimas automobilio savininko vairuojančio automobilį, yra automobilio užsivedimas. Ženkliai padidėjęs automobilio užkūrimo laikas yra pirmas ženklas apie užsikemšantį katalizatorių. Taip pat variklio trauka – jei pastebėjote kad automobilio dinamika ir trauka kelyje yra mažesnė, o apsukos nekyla aukščiau 5000 apsisukimų, arba kyla labai lėta – akivaizdu, kad katalizatorius yra užsikišęs. Variklis kaip ir žmogus, norint jam teisingai veikti jam reikia įkvėpti oro, o po to iškvėpti. Yra ir daugiau, sudėtingesnių būdų nustatyti kokio stovio yra katalizatorius, yra slėgio matavimo prietaisų, tad palindę po mašina galima pragręžti nedideles skylutes išmetimo sistemos prieš ir už katalizatoriaus ir pamatuosi slėgį išmetimo sistemoje, jei katalizatorius užsikišęs slėgis už katalizatoriaus bus labai žemas, o prieš katalizatorių – didelis.
Žemiau pateikiama nuotraukoje kuriame matomas pažeistas katalizatorius, keramika katalizatoriaus viduje yra pažeista ir netaisomai sugadinta. Tokį katalizatorių reikia keisti nauju.
Katalizatoriaus keitimas – atnaujinimas ir katalizatoriaus plovimas
Užsikišusį katalizatorių geriausiai yra keisti nauju, tą mes ir patariame. Žinoma užsikišusį katalizatorių pakeisti nauju yra brangu, todėl yra alternatyva seną katalizatorių pilnai atnaujinti. Žemiau pateikiame nuotrauką pravalytu katalizatoriaus. Nuotraukoje jo išorė yra nusmėliuota ir nudažyta, o vidus išvalytas ir prapūstas aukštu slėgiu specialiomis valymo priemonėmis.
Žemiau matome nuotrauką kaip atrodo švarus ir užsikišęs katalizatoriaus tinklelis. Užsikišęs katalizatorius yra prieš valymą, o praplautas jau po valymo.
Prieš katalizatoriaus valymą ir plovimą:
Atlikus katalizatoriaus valymą ir plovimą:
Katalizatoriaus plovimas ir valymas Servise 007
Kadangi gauname nemažai skambučių iš klientų su klausimais apie katalizatorius ir jų valymus ar keitimus, pamėginsime aprašyti ir paaiškinti kokią paslaugą mūsų Servise 007 galima gauti susijusią su šiuo straipsniu.
Servise 007 katalizatorių nekeičiame naujais ar dėvėtais, jų neišimame ir neįdedame į automobilius jokių universalių ar kitokių katalizatorių, lygiai taip pat mes neprekiaujame nei naujais nei dėvėtais katalizatoriais, tad šiais klausimais padėti negalėsime.
Servise 007 galime pasiūlyti tik katalizatoriaus, Jūsų turimo katalizatoriaus, valymo/plovimo darbus. Jis mums turi būti pristatomas jau išimtas ir paliekamas nuo kelių dienų iki savaitės, priklausomai nuo dydžio, konstrukcijos ar priežasčių kodėl norite jį valyti. Pati procedūra dažniausiai kainuoja nuo 40€ iki 80€, bet tikslinama yra katalizatoriaus priėmimo metu ar proceso eigoje kadangi ne visuomet priėmimo metu galima nustatyti jo užsikišimo lygį.
Jei katalizatorius yra vizualiai švarus ir kompiuteris meta prasto efektyvumo klaidą – valymas jam gyvybės jau nepridės, tokį katalizatorių reikia keisti nauju. Katalizatoriaus valymas padeda esant variklio problemoms kai katalizatorius yra užpilamas tepalu, suodžiais, tokiu atveju išvalius jį atstatoma dalis katalizatoriaus efektyvumo. Tiesa šiems darbams garantijų suteikti negalime, garantuoti kad jis tarnaus tam tikrą kilometrų kiekį taip pat neturime galimybių – tai procedūra iš bėdos, norint garantuotų sprendimų reikia jį keisti nauju ar universaliu katalizatoriumi.
Kviečiame prisijungti prie mūsų Facebook interneto paskyros kurioje plačiai diskutuojame apie atliktus darbus, dedame tiek nuotraukas tiek video reportažus apie įdomias problema ir jų sprendimus.
Taip pat kviečiame prenumeruoti mūsų Youtube video kanalą kuriame visuomet rasite įdomių remonto sprendimų ar pademonstruotų sudėtingų gedimų ar ne juokais apleistų automobilių gedimų.